O akcji

Sprzątam świat
i pomagamy pszczołom.

Geneza

Geneza

Wobec narastającej degradacji środowiska przyrodniczego edukacja ekologiczna jest niezwykle ważnym elementem wiedzy każdego z nas, a ze względu na zagrożenia dla naszego zdrowia i życia staje się koniecznością. Najlepiej edukować poprzez praktyczne działania, dlatego organizujemy lokalnie akcje dające rzeczom „drugie życie”, charytatywne kiermasze rzeczy używanych, książek czy nawet pluszaków i zabawek, a uzyskane środki przeznaczamy na cele społeczne.

Posiadamy przemyślane pomoce dydaktyczne, gry i zabawy. Zachęcamy nauczycieli i uczniów do współpracy, chętnie podzielimy się naszym 16-letnim doświadczeniem w pracy nad kształtowaniem proekologicznych postaw.

Zbieramy śmieci

Zbieramy śmieci

Śmieci wyrzucane w lasach, parkach, nad rzekami, to nie tylko problem estetyczny. Na naszej bezmyślności cierpią także zwierzęta, głównie bezkręgowce, które wchodzą do butelek czy puszek po napojach i później nie mogą się z nich wydostać. Sarny ranią sobie nogi na rozbitych śmieciach szklanych, dziki jedzą różnorodne opakowania po jedzeniu. Różnorodne odpady budowlane czy z zakładów naprawy samochodów, doprowadzają do poważnego skażenia środowiska. Coraz więcej badań naukowych wskazuje na to, że pobyt w lesie działa na nas leczniczo.

Ale jak działa na nas taki las zaśmiecony, zanieczyszczony odpadami? GUS podaje także, że w 2019 r. w Polsce zlikwidowano 11 tys. 371 dzikich wysypisk, z których łącznie zebrano ok. 26 tys. ton odpadów komunalnych. Przez cały rok także zbieramy śmieci w ramach akcji: Kwiaty zamiast śmieci i Śmieciobranie i zachęcamy wszystkich do dopisywania swoich zebranych reklamówek śmieci na stronie www.smieciobranie.pl

Pomagamy pszczołom

Pomagamy pszczołom

To najczęściej przywoływany przykład podkreślający znaczenie pszczół. Jak twierdzi Albert Einstein po wyginięciu pszczół ludziom pozostaną jeszcze 3–4 lata egzystencji. Prawda, że bardzo obrazowy przykład. Ponad 80% roślin jest przystosowana właśnie do zapylania przez owady, głównie pszczoły. Niestety od wielu lat obserwujemy malejącą populację pszczół, a nawet zmiany te zagrażają ich istnieniu. A przecież ich praca jest dla nas niezmiernie ważna. Pszczoły zapylają wszystkie rośliny, nie tylko te, które uprawiamy. Są niezmiernie ważne w wszelkich uprawach sadowniczych, czyli zależy od nich los naszych hitów eksportowych: jabłek, wiśni, malin itd. Jeżeli pszczoły wyginą to prawdopodobnie nikt więcej nie zapyli roślin. Pszczoły zapylając także rośliny w środowisku naturalnym dostarczają pokarm dzikim zwierzętom utrzymując tak ważną bioróżnorodność.

Edukujemy

Edukujemy

Dla uczestników przygotujemy pakiety edukacyjne o akcji „Kwiaty zamiast śmieci”, scenariusze lekcji, propozycje działań dla przedszkoli i szkół. Placówki oświatowe będziemy zachęcać do lokalnych działań proekologicznych nie tylko w ramach akcji, ale także przez cały rok. Fundacja ekologiczna ARKA stosuje autorskie, innowacyjne metody edukacji ekologicznej. To między innymi Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej, Zielony Kontener czy nasze akcje m.in. Kwiaty zamiast śmieci, Zielona Ręka, Rzeczy dla zwierząt, Książka za drzewo.

Jak zgłosić zebrane śmieci i odebrać nasiona?

Jak zgłosić zebrane śmieci i odebrać nasiona?

Zbierz chociaż jedną reklamówkę śmieci w lesie, parku, nad rzeką. Dodaj ją na na naszej stronie i odbierz paczkę nasion kwiatów przyjaznych dla pszczół.

Korzystamy z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.